Nos igen. Meg kell vallani, hogy egy gyakorlott vártúrázónak, főleg ki a vadon által már benőtt romvárakat is előszeretettel látogatja hegyeinkben, nos azokhoz képest ez a vár kis kihívás.
Kis kihívás ámde nagy különlegesség!
Ez az erősség, a valamikori Magyar Királyság, egyetlen épségben megmaradt és teljesen téglából épített síkvidéki gótikus vára.
A XVI. századtól az ország meghatározó végvára. A török ostrom idején, 1566 nyarán, Kerecsényi várkapitány és a talán kétezres védőserege kisebb csodát hajtott végre a ár védelmében.
63 napig álltak ellen a nagyjából harmincezres, Pertaf pasa vezérelte török seregnek.
A falak ereje megfogyatkozott, a várvédők létszáma szintúgy, a kutak vize elapadt, járványok is tizedelték a még élőket, így hát a várba menekült nagyszámú gyulai lakosság, köztük asszonyok, gyerekek védelmében Kerecsényi feladta a harcot.
Nem kapitulált, hanem egyezséget kötött s feladta a várat. Persze a török az egyezséget nem tartotta meg, Kerecsényit fogságba vetette, majd Nándorfehérváron kivégeztette.
Gyula vára azon kevés erősség, mely ostromban soha nem esett el, feltétel nélkül soha nem kapitulált, gazdát mindig tárgyalásos úton cserélt.
A várban készített fotókat albumba rendeztem, ha érdekel akkor, katt: ide!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése